Maria Gutek

Czynności praktyczne, życiowe w grupie montessori.

Odkrycia Marii Montessori pozwoliły jej zaprojektować zestaw czynności, które pomagają dziecku w samodzielnym rozwoju. W otoczeniu przygotowanym przez nauczyciela w grupie montessori dzieci nie tylko udają, ale rzeczywiście to robią. Dlatego dzieci nie tylko bawią się domkami dla lalek, zabawkowymi kuchenkami czy urządzają wymyślone obiadki dla lalek, ale rzeczywiście dbają o siebie i innych. Uczą się jak zachowywać się poprawnie, jak nakrywać do stołu, jak zmywać naczynia. Takie czynności M. Montessori nazwała czynnościami praktycznego życia – czyli czynnościami dnia codziennego.
To z nimi dziecko zaznajamia się najpierw, ponieważ pomagają mu one zaspokajać jego wewnętrzne pragnienie zdobywania umiejętności i samodzielności. Pozwalają one dziecku spróbować zadań, które widzi jak dorośli wykonują codziennie.
Aktywności te są nie tylko drogą do samodzielności dziecka, ale również do poznania zwyczajów kulturowych danego społeczeństwa, w którym dziecko się wychowuje.

Przykładowa lista praktycznych czynności:

Prace ręczne:

– otwieranie i zamykanie pudelek, otwieranie i zakręcanie pokrywek słoika, puszek,
– otwieranie i zamykanie różnego rodzaju drzwi czy szafek,
– przesypywanie ziaren grochu, przelewanie wody przez lejek,
– podnoszenie, przenoszenie i odkładanie delikatnych przedmiotów np. porcelanowych filiżanek,
– przelewanie wody z miseczki do miseczki za pomocą kroplomierza,
– polerowanie specjalną ściereczką metalowych przedmiotów,
– przenoszenie i odkładanie tacki z przedmiotem na niej,
– podnoszenie, przestawianie krzesła, wsuwanie krzesła spod stołu, siadanie na nim, wstawanie z niego i wsuwanie go z powrotem pod stół,
– używanie nożyczek i przekazywanie je innej osobie,
– obchodzenie się z książką- zabranie jej z półki, otwarcie, przewracanie stron, zamkniecie i odłożenie na półkę,

Dbanie o siebie:

– mycie rąk i twarzy,
– szczotkowanie i czesanie włosów(specjalnej lalki),
– splatanie włosów(specjalnej głowy lalki do czesania),
– odpinanie i zapinanie guzików, zamka błyskawicznego, zatrzasków, sprzączki, wiązanie sznurówki (ramki wiązań),
– czyszczenie butów,
– prasowanie i składanie ubrań(żelazkiem- zabawką) ,
– wieszanie i zdejmowanie ubrań z wieszaka,
– używanie zwrotów grzecznościowych,
– wchodzenie i schodzenie po schodach,
– przepuszczanie innych w drzwiach,
– witanie kolegów oraz osób dorosłych,
– cierpliwe czekanie na swoją kolej.
Są to tylko niektóre czynności praktycznego życia . Ich realizacja i zakres zależy od specyfiki grupy oraz dojrzałości emocjonalnej dzieci oraz rodziców.

Artykuł napisany na podstawie własnych doświadczeń w pracy w grupie montessori.

Maria Gutek

Czyszczenie butów

Polerowanie specjalną szczoteczką metalowych przedmiotów

Prosowanie i składanie ubrań