Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna

W przedszkolu dla wszystkich dzieci zorganizowana została gimnastyka korekcyjno - kompensacyja.

Zabawa jest naturalną i bezinteresowną formą aktywności dziecka, która niewątpliwie spełnia znaczącą rolę w jego rozwoju psychoruchowym. Dziecko bawi się dla samej radości płynącej z zabawy, nie dąży do osiągnięcia jakiegoś celu. Nawet gry i sporty są dla małych dzieci formą zabawy, mimo z góry narzuconego regulaminu, gdyż celem jest tam doznawanie przyjemności, a nie współzawodnictwo. W zabawie dziecko komunikuje się, osiąga wartościowe i kształcące doświadczenia, rozładowuje emocje oraz uczy się zachowań prospołecznych. Różne formy zabaw, np.: tematyczne, konstrukcyjne, sportowe, z elementami rytmiki uczą koncentracji uwagi, obserwacji, rozwijają poczucie sukcesu i rosnącej kompetencji.
Jedną z form terapii dzieci doskonale łączącą rehabilitację i zabawę jest dogoterapia. Jest to metoda wykorzystująca w terapii kontakt z psem. W czasie zajęć i zabaw spontaniczność i naturalna radość psa pozwala odczuć satysfakcję i sukces z wykonywanych przez dziecko zadań, a nade wszystko mobilizuje do podejmowania nowych wyzwań. Trudno wyobrazić sobie bardziej atrakcyjną i pociągającą formę zabawy, gdzie właśnie pies wyzwala chęć zdobywania nowych doświadczeń mimo wysiłku i wielu nieudanych prób. W czasie zajęć dogoterapii nauka nowych umiejętności przychodzi niepostrzeżenie, dając ogromną radość dziecku. Bez stresujących powtórzeń czynności nielubianych, w naturalny sposób uruchamiane są nowe kompetencje, np.: raczkowanie, chwytanie, mowa.
W tym roku szkolnym dzieci z naszego przedszkola miały okazję poznać psy pracujące z dziećmi niepełnosprawnymi. Psy rasy Syberian Husky to nie tylko rasa posiadająca predyspozycję biegu w zaprzęgu, idealnie sprawdzają się do pracy z człowiekiem jako naturalny terapeuta. Avatar i Milka – to właśnie o nich mowa, pokazały dzieciom jak pracują, bawią się, czym się odżywiają oraz przekazały cenną wiedzę – jak zachować się w sytuacji gdy spotkamy „złego psa”.
Zajęcia zostały przeprowadzone przez terapeutkę, zarazem właścicielkę tych uroczych i pełnych spokoju psów. Zwierzęta do tego rodzaju terapii są odpowiednio wyszkolone, a ich nauka rozpoczyna się już od 8 tygodnia życia.

Takuna Avatar – uroczy, pełen wdzięku i spokoju pies pracujący w zawodzie od 2010r.
Takuna Milka – rozbrykana i pełna energii suczka pracująca w zawodzie od 2013r.

Zajęcia prowadzi mgr Karolina Staszak -Skarba